Jablonné v Podještědí bylo během období těsně po 2.světové válce zbaveno takřka veškerého původních obyvatelstva. Současní obyvatelé sem byli přisunuti a často ani třetí generace zde ještě nedokázala zapustit skutečné kořeny. Projektem audiostezky bychom chtěli zvýšit povědomí současných občanů i návštěvníků města o jeho významných památkách a příbězích, které se za fasádami těchto památek skrývají. Snad i díky tomu bude Jablonné znovuobjeveny jako místo s mimořádně bohatou a poutavou historií.
Za vznikem projektu stojí skupina bývalých i současných studentů Gymnázia Mimoň, kteří do této střední školy dojíždí nebo dojížděli právě z Jablonného v Podještědí. Pohnutkou k započetí prací na audiostezce byl vzor obdobné audiostezky v Teplicích v Čechách. Pomohla návštěva Jakuba Mráčka na naší škole a nápad spojit užitečnou věc s nutností vytvořit povinnou ročnikovou práci studentů.
Objekty, které byly do audiostezky zahrnuty, vzešly z rozhodnutí realizačního týmu. Ke každému z nich pak účastníci projektu dohledávali na internetu, v knihovnách, v archivech i v terénu co nejvíce informací. Díky tomu je projekt Audiojablonné.cz momentálně významným zdrojem informací o Jablonném na internetu. Ze sebraných útržků bylo ovšem nutné složit ucelené texty, které prošly diskusí realizačního týmu.
Gymnáziu Mimoň nám pro realizaci projektu poskytlo zázemí. Dismanův rozhlasový dětský soubor (DRDS) poskytl hlasy malých profesionálů k nahrání zvukových souborů.
Finanční podporu projektu jsme získali u nadace Make a Connection, a to ve výši 20 000 Kč, za které byly pořízeny nahrávky, tisk map, označení míst a webdesign.
Na realizaci projektu se podíleli: Tomáš Flegl, Ondra Veštšík, Ivana Pavlů, Klára Procházková, Šimon Marušiak, David Holub, Jaroslav Rež a Ladislav Flegl.
Na naše stránky odkazují: